Jääkalastaja- Anna Ihrén

Yhteenveto
Lomakaupungin idylli vaihtuu jäiseen talveen
Kun tutkimusalus Idun saapuu Smögenin satamaan eräänä talviaamuna, tutkimuspäällikkö Kaj Malmberg löydetään murhattuna hytistään. Yliopiston rehtorille, Regina Löfdahlille, tapaus merkitsee skandaalia, sillä Kaj Malmbergin oli tarkoitus jakaa meritutkimuksen merkittävin palkinto vielä samana iltana Smögenin kylpylähotellissa.
Dennis Wilhelmson ja Sandra Haraldsson vedetään mukaan murhatutkimukseen, joka asettaa paitsi heidän yhteistyönsä, myös koko valtakunnan kansainväliset suhteet todelliseen testiin. Löytyykö murhan tekijä Smögeniltä vai voiko hän olla edelleen Idunilla, joka protesteista huolimatta saa luvan jatkaa tutkimusmatkaansa Norjan rannikkoa pitkin Huippuvuorille. Ja miten toisen maailmansodan aikaiset tapahtumat voivat liittyä murhaan?
Ruotsalainen Anna Ihrén kulkee Viveca Stenin ja Camilla Läckbergin jalanjälkiä kirjoittamalla pikkukaupunkiin sijoittuvia murhamysteerejä. Jääkalastaja on toinen osa Smögenin idylliseen merenrantakylään sijoittuvassa jännityssarjassa. Smögenin jylhät rannikkomaisemat, äärimmäiset sääolosuhteet ja pikkukylän salaisuudet ovat lumonneet kymmenettuhannet lukijat ja kuuntelijat Ruotsissa.
© Word Audio Publishing (Äänikirja)
Mitä muut ajattelevat
Arvostelut teokselle Jääkalastaja – Äänikirja, E-kirja
Sekava, vaikea pysyä juonessa mukana
Tarja
👍
Kirsti
Edellisen kirjan perusteella oletin tämänkin olevan hyvä, mutta väkisin piti kuunnella loppuun. Ihan liikaa ihmisiä ja todella sekava juoni.
Kati
Mielenkiintoinen tarina, mutta joitakin turhan yksinkertaisia ratkaisuja. Vaikea pysyä mukana, kun eri henkilöistä kertovia kappaleita ei ole erotettu, kuin tyhjällä rivillä Selvempi lukujako helpottaisi "kärryillä pysymistä,"
Ritva
Tämä lukija on aivan ihan!
Marita
👍 👍
Ritva
Pitkäveteinen, sekava.
Sirpa
Hyvä
Maria
Pitkäveteinen
Seija
Murhan selvittely jäi toissijaiseksi kaiken ihmissuhteiden selvittelyn ohella
Marjaana
Kiitos ❤️
Anne
Taas erittäin hyvä kirja ja lukija!
Sari
Noh
Edellisen kirjan kopio. Itse rikos jää kaiken muun alle.
Pia
Oiva dekkari
Kuuntelin tämän kakkososan heti sarjan ensimmäisen osan perään ja pidin molemmista kovasti. Murhatutkinnan rinnalla seikkaillaan sujuvasti historian tapahtumissa ja kehitellään henkilöhahmojen kuvausta työroolin ulkopuolella.
Laura
Hyvä kirja ja hyvä lukija.
Helena