Kuoleman seitsemän ikää- Richard Shepherd

Yhteenveto
”Tämä kirja kertoo kuolemasta, mutta vien siinä lukijan matkalle läpi elämän.”
Ison-Britannian tunnetuin patologi ja ylistetyn Epäluonnolliset syyt -kirjan kirjoittaja käy läpi ihmisen elämänkaaren arvoituksellisten kuolemantapausten kautta.
Oikeuspatologi Richard Shepherd on viettänyt elämänsä kuolleiden parissa. Kirjassaan hän kertoo 24:stä itseään ja kollegoitaan askarruttaneesta ruumiinavauksesta, jotka luotaavat ihmiselämää vauva-ajasta vanhuuteen. Oli kuolemansyy sitten murha, sairaus tai onnettomuus, jokaisella ruumiilla on jotain kerrottavaa kuolevaisuudesta, julmuudesta, oikeudenmukaisuudesta sekä elämästä itsestään. ”Jokainen luku on kuin taiten laadittu rikoskertomus” – Daily Telegraph
Richard Shepherd on Ison-Britannian tunnetuin oikeuslääkäri. Hän on tehnyt uransa aikana yli 23 000 ruumiinavausta ja toiminut todistajana useissa tunnetuissa oikeusjutuissa. Kuoleman seitsemän ikää valittiin Timesin ja Sunday Timesin Vuoden kirjat -listoille. Shepherdiltä on aiemmin julkaistu suosittu Epäluonnolliset syyt.
Mitä muut ajattelevat
Arvostelut teokselle Kuoleman seitsemän ikää – E-kirja, Äänikirja
Loistava ja yllättävä maailma patologin silmin kerrottuna. Antoi myös ajateltavaa.
Jarmo
Sama sisältö kuin aikaisemmassa kirjassa, tapaukset vain järjestelty ikäkausien mukaan.
Riikka
Aivan tosi hyvä ja kiinnostava kirja. En makttanut lopettaa kesken.
Jenna
Hyvä kirja
Marjatta
Huippu
Ari
Koskettava
Aila
Oli tosi mielenkiintoinen…
Raija
Mielenkiintoinen ja koukuttava kirja kuolemasta. Vaikka kirjassa kuvattiin hyvinkin pikkutarkasti lääketieteellisiä asioita, niin mielenkiinto säilyi eikä suorastaan malttanut lopettaa lukemista. Oppi paljon uutta oikeuslääkärin työstä ja ihmisen kehosta. Erinomainen lukija!
Johanna
Yhtä hyvä, vaikka hieman erilainen, kuin ensimmäinen kirja. Pidin tavasta, kun avasi asioita.
Ilse-Maj
Hyvä kirja
Laura
Ei niin hyvä kuin muistelmien ensimmäinen osa, mutta kummasti kuoleman analysoiminen herättää ainakin jonkinasteisen halun pitää huolta omasta terveydestä. 😊
Jukka
Hieno kokonaisuus.
Maritta
Lukijalla miellyttävä tyyli ja ääni jota jaksoin kuunnella hyvin. Kirja myös mielenkiintoinen.
Pirjo
Ihan paras kirja ikinä. Lukialle täys kymppi. Kaunis ja arvostettava teos, opin paljon uutta kiitos siitä
Essi
Äärimmäisen mielenkiintoinen kirja! Paras lukukokemus hetkeen, vaikka ajoittain lukeminen oli pakko keskeyttää hetkeksi ja ottaa happea.
Heini