Laitos- Stephen King

Yhteenveto
Lapsia jotka näkevät kaiken. Paha jolta ei voi ummistaa silmiään.
Vetävää jännitysviihdettä yliluonnollisia kykyjä omaavista lapsista, jotka suljetaan salaiseen laitokseen.
Luke Ellis on huippuälykäs 12-vuotias, joka valmistautuu yliopisto-opintoihin. Eräänä yönä hänet kidnapataan ja suljetaan salaiseen laitokseen. Kaikki sen asukit ovat lapsia, jotka kykenevät kommunikoimaan tai liikuttamaan esineitä ajatuksen voimalla. Ja laitoksen johtajalla, kolealla rouva Sigsbyllä, on heille tärkeä tehtävä. Niin tärkeä, ettei kukaan pääse laitoksesta elävänä pois. Kauhun kuninkaana tunnettu Stephen King on kirjoittanut vetävän, viihdyttävän ja vain aavistuksen verran synkän romaanin maailmasta, jossa lapsilta vaaditaan kaikkein eniten.
Yhdysvaltalainen Stephen King (s. 1947) on yksi maailman tunnetuimmista kirjailijoista ja amerikkalaisen nykykirjallisuuden suurimpia tarinankertojia. Hänen ensimmäinen romaaninsa Carrie ilmestyi 1974, minkä jälkeen hän on kirjoittanut yli 60 kirjaa, jotka ovat kaikki olleet maailmanlaajuisia myyntimenestyksiä. Kingin teosten pohjalta on tehty lukuisia televisiosarjoja ja elokuvia. Hänen tuoreimpia teoksiaan ovat Ulkopuolinen, Mersumies-trilogia ja Hohdon tarinaa jatkava Tohtori Uni. Useita merkittäviä kirjallisuuspalkintoja voittaneelle Stephen Kingille myönnettiin vuonna 2018 American PENin sananvapauspalkinto. Hän asuu Mainessa vaimonsa, kirjailija Tabitha Kingin kanssa. Heidän poikansa Joe Hill ja Owen King ovat myös kirjailijoita.
Mitä muut ajattelevat
Arvostelut teokselle Laitos – Äänikirja, E-kirja
Ihan paras lukija 10/10👍
Marjaana
Mukaansa tempaava tarina, lähes uskottava tällaiselle salaliittoteorioiden uskovalle 😁
Anne
Mukaansatempaava, jännittävä, taattua Kingiä. Pari heikohkoa kohtaa (keskusteluita) mutta muuten hyvä.
Riku
Hyvä
Veikka
Oli hyvä
Jussi
Hyvä ja jännittävä loppuun saakka
Joni
Tykkäsin ennemmin lukea itse kuin kuunnella. Mukaansa tempaava jonka lukemista ei malttanut lopettaa 😊
Kirsi
Lukija oli niin huono että oli pakko lopettaa kirja 20 min kohdalla. Harmittaa kirjan puolesta.
Tiina
Aika hyvä
Jooa
👍👍
Markus
Erittäin hyvä Kingin kirja👍👍👍
Jari
Todella hyvä!
Sanni
Ei kuulu genreen mitä yleensä luen tai kuuntelen. Mutta oli aivan loistava ja lukija teki tarinasta vieläkin paremman. Muutama luku kesti että tarina tempaisi mukaansa, puolessa välissä olin jo niin koukussa että en meinannut malttaa alkaa nukkumaan.
mikael
Hemo hyvä
Onni
Lukija värittää vuorosanoja, en tykkää. Kirja oli ok.
Katri