Lemmikki- Camilla Grebe

Arvostelu 4
13h 4min
308 Sivut
Pimeän puoli
bookCoverFor

Yhteenveto

Ruotsin dekkariakatemian valinta: Ruotsin paras rikosromaani 2017.
Skandinaviska Kriminalsällskapet: Lasiavain-palkinto 2018 - Paras pohjoismainen rikosromaani.

Brutaali murha ja muutama kylmä talviviikko pienessä Ormbergin kylässä Sörmlandissa yhdistää kolme ihmistä. Poliisi Malinin, joka on suunnitellut uransa ja elämänsä etukäteen valmiiksi. Profiloija Hannen, jonka vaivana ja huolena on alati paheneva muistisairaus. Nuoren Jaken, joka on valmis varjelemaan omaa salaisuuttaan hinnalla millä hyvänsä.
Murhan selvittäminen on hengenvaarallista heistä itse kullekin, ja se myös muuttaa heidän elämänsä perusteellisesti. Totuus on hinnaltaan kallis, mutta joskus vain pahin pelko johtaa todelliseen rohkeuteen.

Lemmikki kertoo niistä valheista, joita kerromme toisille, ja niistä, joihin päätämme itse uskoa. Se on itsenäinen jatko-osa kriitikoiden ja lukijoiden ylistämälle Kun jää pettää alta -kirjalle. ”Yksi parhaista - koskaan - lukemistani kirjoista!” Anna Jansson

Kirjailija(t):

Kääntäjä(t):

Sari Kumpulainen

Muoto:

E-kirja, Äänikirja

Osa:

2

Äänikirjan kesto:

13h 4min

Sivut:

308

Kielet:

suomi

Julkaistu:

3.8.2019

Äänikirjan kustantaja:

Gummerus

ISBN Äänikirja:

9789512412884

E-kirjan kustantaja:

Gummerus

ISBN e-kirja:

9789512412303

Mitä muut ajattelevat

Arvostelut teokselle Lemmikki – E-kirja, Äänikirja

Huippu kirja ja lukija 🥰

Maarit

Ok

Jenna

Olipahan tarina. Suosittelen.

Kristiina

😊

Merja

Ihanan yllättävä loppuun asti

Leila

Seikkaperäinen ja jännittävä kirja. Selvä lukija.

Tuula

Tykkäsin kovasti.

Ansku

❣️

Kirsti

Oikein hyvä

Hanna

Hieno kirja jossa henkilöhahmot vievät tarinaa, ja rikoksen selvittely jää ikään kuin taka-alalle suurempien asioiden edestä.

Tiia

Hyvä.

Raija

Jännittävä

Taina

Kivasti kirjoitettu, monitahoinen. Ei malttanut lopettaa 🙂. Hyvä lukija.

Päivi

Ihan jännä oli.

Katja

Satukirja

Helena