Pahan matkassa

Kuinka soluttauduin prosenttijengiin

- Dave Wedge, Ken Croke

bookCoverFor

Tuleva julkaisu

E-kirja: 30.11.2023

Äänikirja: 30.11.2023

Tietoa kirjasta

Kestääkö poliisin pää kaksoiselämää?

Poliisi soluttautuu pahamaineiseen Pagan’s-moottoripyöräjengiin Yhdysvaltojen itärannikolla tarkoituksenaan hankkia näyttöä aseista, huumeista – ja koko väkivaltakoneistosta.

Ken Croke on mukavaa elämää viettävä huumepoliisi ja rakastava perheenisä. Vuonna 2008 hän soluttautuu Helvetin enkeleiden verivihollisten, valkoista ylivaltaa vaalivan Pagan’s MC:n, Long Islandin -osastoon. Peitetehtävä venyy kahden vuoden mittaiseksi kissa ja hiiri -leikiksi, jonka aikana Croke käy läpi tuskallisen ja nöyryyttävän tien prospektista asekersantiksi.

Oikean persoonan ja valehenkilön välinen ristiriita raastaa: Mistä poliisi-Ken alkaa ja mihin rosvo-Ken loppuu? Kuinka toimia lain puitteissa keskellä raakaa järjestäytynyttä rikollisuutta?

Ken Croke on monissa peitetehtävissä marinoitunut, eläkkeelle jäänyt ATF:n agentti ja apulaisjohtaja. Hän on yhä ainoa lainvalvoja, joka on onnistunut soluttautumaan Pagan’s-moottoripyöräkerhoon. Croken päästä on luvattu 50 000 dollarin palkkio.

Dave Wedge on pitkän linjan tutkiva toimittaja ja kirjailija.

Kirjailija(t):

Kääntäjä(t):

Kaj Lipponen

Muoto:

E-kirja, Äänikirja

Kategoriat:

Kielet:

suomi

Julkaistu:

30.11.2023

Äänikirjan kustantaja:

Johnny Kniga

ISBN Äänikirja:

9789510495414

E-kirjan kustantaja:

Johnny Kniga

ISBN e-kirja:

9789510495407