Räjähdysvaara- Kaisa Pylkkänen

Yhteenveto
Kaikilla on huonoja työpäiviä, mutta harva joutuu kohtaamaan paskamyrskyn suorassa lähetyksessä. Hulvaton romaani siitä mitä tapahtuu, kun keski-ikäinen TV-kasvo päättää palauttaa uskottavuutensa kohupotkujen jälkeen.
Miina Malviston terveys reistailee ja olo on räjähdysherkkä, mutta lääkärit eivät ota häntä tosissaan. Kun suoran talk show’n tärkeä teemajakso köyhyydestä muuttuu farssiksi, hän lataa kulisseissa perkelöityneen mielipiteensä haastateltavasta. Harmi vain, että mikrofoni on yhä päällä.
Menestyjän pudotus yhteiskunnan pohjamutiin on vauhdikas. Nolattu Miina yrittää pelastaa julkisuuskuvansa lunastamalla televisiossa möläytettyjä lupauksia. Onneksi vihamielisen somen voiman voi valjastaa myös imagon kiillottamiseen.
Ilkikurinen romaani pohtii, miten lapseton keski-ikäinen nainen löytää paikkansa maailmassa, jossa papukaijalle on helpompi puhua kuin ihmisille.
Kaisa Pylkkänen (s. 1974) on käsikirjoittaja, ohjaaja ja palkittu stand up -koomikko. Hän on käsikirjoittanut useita suosittuja televisiosarjoja, kuten Pientä laittoa, Uutishuone ja Käenpesä. Räjähdysvaara on hänen esikoisteoksensa.
Mitä muut ajattelevat
Arvostelut teokselle Räjähdysvaara – E-kirja, Äänikirja
😂😂
Marita
Ahdistava paikoitellen ja myötähäpeää tuli, mutta ihan ok. Loppui nopeasti.
Terhi
Naurettava
Tiina
Hauska ja ihastuttava
Sinikka
Kiitos😁 Tätä lisää.
Heli
...
TIIA
Todenmakuinen tarina. Kuinka paljon voi mennä pieleen mutta silti jaksaa porskuttaa eteenpäin!
Jenna
Olipas hulvaton kirja! Pirjo Heikkilä todellakin sopi tämän kirjan lukijaksi.
Päivi
Lennokkaasti etenevä. Loistavasti sopii lukija👍
Matti
Huippu🤩
Miia
Hauska, lämmin ja viihdyttävä!
Johanna
Nauroin vedet silmissä, aivan loistava :D
Saana
Ensin kirja ahdisti, koska omassa elämässä paljon samaa. Sitten yhtäkkiä, kuin kirveellä päähän, tarina aukes. Ja pisteenä Iin päälle lukija Pirjo Heikkilä.
Katja
Hyvä ja hauska kirja, tarina veti mukaansa nopeasti. Ihanan ronskia tekstiä. Lukija myös mitä mainioin!
Annika
Loistava!!! 😂
Laura