Ruotsin vallan iltarusko- Enni Mustonen, Carl Mesterton, Jussi-Pekka Aukia ja muita

Yhteenveto
Tervetuloa Hovimäkeen!
Nuori, pennitön luutnantti perii kartanon, ja siitä alkaa uusi, työntäyteinen elämä iloineen ja suruineen. Hovimäen kartanokylä on Suomi pienoiskoossa: siellä elävät yhteiskunnan kaikki kerrokset rinnakkain. Niin kartano kuin sen torpatkin ovat luonnonvoimien armoilla, ja elämä on täynnä niin riemua kuin kärsimystäkin.
Televisiostakin tuttu Hovimäki seuraa kahden suvun aatelisen ja torppareiden elämää halki Suomen historian 1700-luvun lopulta aina nykyhetken kynnykselle asti. Ruotsin vallan iltarusko aloittaa kuusiosaisen sarjan, josta ei puutu dramaattisia käänteitä ja koskettavia kohtaloita. Kirjoittajatiimiin kuuluu myös rakastettu Enni Mustonen.
Mitä muut ajattelevat
Arvostelut teokselle Ruotsin vallan iltarusko – Äänikirja, E-kirja
Ihana kirja historiallisten romaanien ystäville! Etenee jouhevasti. Odotan jo jatkoa! Lukija muuten hyvä, mutta ruotsinkielisten nimien ja tekstipätkien todella huono lausuminen häiritsi ja ärsytti. Suomesta kertovissa historiallisissa romaaneissa on väkisin ruotsinkielisiä nimiä eli sen verran pitäisi kyllä ottaa selvää, että lausunta olisi suurin piirtein kohdillaan.
Taina
Rikasta ja mukaansa tempaavaa kerrontaa niin luettuna kuin kuunneltuna. Hyvä lukija 😊
Johanna
Loistavasti kirjoitettu ja hyvin luettu, mukaansatempaava. Malttamattomana seuraavan osan pariin.
Seija
Mielenkiintoista historiaa.Lukija hyvä.
Leila
Hyvä. Mielenkiinnolla seuraavaan osaan.
Helenahr
Mielenkiintoinen!
Saara
Mielenkiintoista kerrontaa
Pirkko
Hyvä historiallinen kertomus
Hannu
Upea teos jälleen!
Riitta
Kyllä tämän kirjan vuoksi kannatti valvoa pari yötä
Anita
Ihana Hovimäki, rakastan näitä historiallisia romaaneja. Lukijalla hyvä, selkeä ääni, yksi parhaista lukijoista.
Milli
Rakastan näitä historiallisia romaaneja!
Vesa
Odotus palkittiin ja hyvä kirja oli 😀
Jonna
Kiinnostava. Hieno ajankuvaus.
Liisa
Suvasti kerrottua historiaa
Matti