Tulen väri punainen- Pirjo Tuominen

Arvostelu 4.1
13h 30min
270 Sivut
Maria Manner
bookCoverFor

Yhteenveto

Levottomat ajat eivät rauhoita levotonta sydäntä.

Hiljaisten huvimajojen tarina jatkuu itsenäisessä, väkevässä romaanissa. Rakastetut henkilöt taistelevat elämästään kapinavuosien kuohuissa.

Suursota riistää Jere Kauppilan rintamalle juuri kun hän ja Maria Manner ovat löytäneet toistensa syliin. Maria päätyy vastentahtoisesti emännäksi vauraaseen Suvelaan. Petos painaa mieltä, ja liitto tuntuu toivottomalta. Suomi itsenäistyy, mutta olot ovat rauhattomat. Tosipohjainen Tulen väri punainen vie lukijan keskelle vuoden 1918 julmaa arkea, jossa punaisten kapina leviää ja naapurit muuttuvat raaoiksi vihollisiksi. Finlaysonin kutoja Sofia Frimankin tempautuu aatteen palossa parantamaan maailmaa. Turvaa ei ole missään. Onko rakkaus silti voima, jolle yhä on tilaa?

Pirjo Tuominen on kirjoittanut yli viisikymmentä teosta, joista suurin osa on historiallisia romaaneja. Tuomisen luomat henkilöt ja tapahtumat pohjaavat usein todellisuuteen. Niin on laita myös uusimmassa romaanissa Tulen väri punainen.

Kirjailija(t):

Lukija(t):

Muoto:

E-kirja, Äänikirja

Osa:

2

Äänikirjan kesto:

13h 30min

Sivut:

270

Kielet:

suomi

Julkaistu:

9.6.2017

Äänikirjan kustantaja:

Tammi

ISBN Äänikirja:

9789513197063

E-kirjan kustantaja:

Tammi

ISBN e-kirja:

9789513197056

Mitä muut ajattelevat

Arvostelut teokselle Tulen väri punainen – E-kirja, Äänikirja

Henkeä pidätellen tämä oli kuunneltava loppuun yhtä mittaa. Raadollisen tarkka kuvaus vapaussodan kauhuista, ja monelta kannalta kuvailtuna.

Eija

👍👍

Leena

🌻 kuuntelin todella tarkkaan miettien, mitä tänään tapahtuu 🌻🌻🌻 Ajankohtainen ja mieleen painuvat kirja ja lukija.

Riitta

Hyvä jatko- osa hiljaisiin huvimajoihin. Mielenkiintoinen

Annamaija

Sopivasti kaikkea!

Ulla

Aika silmiäkin avaava historian kuvaus ja hieno jatko jo ensimmäisessä osassa alkaneelle tarinalle.

Johanna

aivan huikea jota ei voi jättää kesken

Marjo

Mielenkiintoinen ja elävästi kirjoitettu tarina.Sopivasti historiaa ja romantiikkaa

sanna

4,5 kirjalle ja lukijalle

Erja

Vahva ja vaikuttava tarina, joka jää kuulijan mieleen 'elämään' kirjan päätyttyä.

Elina

Kaunistelematonta historiaa kapinatalvesta.

Tuovi