
Tietoa kirjasta
Veemiehillä on asiaa
V- ja W-tyylillä -podcastissa Juha Vuorinen ja André Wickström analysoivat maailmanmenoa omintakeisella tavallaan.
Kolmannella kaudella herrasmieskoomikko André Wickström maistelee aihetta nimeltä dick. Pokkaripainosten järjen jättiläinen Juha Vuorinen puolestaan kopeloi seksiteollisuutta.
Kauden muita aiheita olivat mm. Narcos, Jumala, vitsit, Espanja, Instagram, isyys, kannabis, jännittäminen, ikä, krapula, automusiikki, koomikot, mainokset, kerjääminen, kirjoittaminen, seksiteollisuus, ilmastonmuutos, onnen tavoittelu, vanhuus, demokratia, kalastus, kalaruoat ja kala harrastuksena.
Juha Vuorinen (s. 1967) on kirjailija, joka tunnetaan myös radio- ja televisiotoimittajana, ohjaajana, käsikirjoittajana ja tuottajana. Vuorinen on tullut tutuksi groteskin huumorin räävittömänä koko kansan totuuden käyrätorvena.
Vuorisen kirjallinen ura sai räjähdysmäisen lähdön huippusuosioon nousseesta Juoppohullun päiväkirja -blogista. Tähän mennessä häneltä on ilmestynyt yli neljäkymmentä teosta ja niitä on julkaistu myös Virossa, Ruotsissa, Norjassa, Itävallassa, Sveitsissä ja Saksassa.
Kesäkuussa 2023 ilmestyvä Puerto Anús on dekkarigenreä parodioivan DikDek-romaanisarjan viides osa. Vuorisen dekkariparodioiden pohjalta on tehty myös DikDek-kirjojen hahmoihin perustuva C Moren alkuperäissarja Painajainen majatalossa.
Mitä muut ajattelevat
Arvostelut teokselle V- ja W-tyylillä K3 – Äänikirja
Viihdyin miekkosten tarinoiden parissa. Hauskaa kuunneltavaa lenkillä.
Minna
Hyvä
Janne
Hauskaa juttua😊
Eija
👍🏻
"pasi "