Valtakausi
- Jenni Toivoniemi

Tietoa kirjasta
Kallio. 1990-luku. Mullistusten vuosi.
”Me olimme maailmanlopun sukupolvi, kaikkeuden keskipiste.”
Helsingin Kallio, nuoria aikuisuuden kynnyksellä. Lukio ja lapsuuskoti ovat jäämässä taakse, tulevaisuus on häikäisevä ja ääretön.
Bambi on muuttanut alaikäisenä Helsinkiin mennessään taidelukioon. Bambin ympärille on kerääntynyt laaja piiri ihmisiä, itse valittu perhe. Aikuiselämän riippumattomuus tuntuu rajattomuudelta: voi juhlia maanantaista torstaihin tai lähteä tuntemattoman matkaan kadulta. Kun Bambi tutustuu järkyttävän kauniiseen Helenaan, hän haluaisi pitää tämän vain itsellään, mutta pian Helenan tuntevat kaikki.
Valtakausi on Jenni Toivoniemen vastustamaton esikoisromaani yhdestä vuodesta nuorten elämässä lankapuhelinten aikaan. Kun siteet lapsuuteen hiutuvat poikki, mihin voi kiinnittyä? Voittaako ystävyys himon? Mitä tapahtuu kaikkein tärkeimmälle yhteisölle, kun maailma alkaa vääjäämättä kiskoa sen osasia eri suuntiin? Romaani kuvaa aidosti ja moniäänisesti eri taustoista tulevien nuorten aikuisten ensiaskelia itsenäiseen elämään, jossa vastuun ja velvollisuuksien karikot vaanivat jokaista.
Jenni Toivoniemi (s. 1978) on Helsingissä asuva palkittu elokuvantekijä ja kirjailija. Hänen ensimmäinen pitkä elokuvansa, kiitetty ja rakastettu Seurapeli, ilmestyi vuonna 2020.
Mitä muut ajattelevat
Arvostelut teokselle Valtakausi – E-kirja, Äänikirja
Hyvä kertomus siitä, mitä saattoi tapahtua Kalliossa silloin kun vielä itse asuin muualla. Nostalgiatrippi. Teksti on naisen tuottamaa, minkä tulee esiin nuorten miesten ajatusmaailman kuvaamisesta. Mutta tietty toiveikas ja hieman yliromantisoiva sävy kuuluu nostalgiantäyteiseen teiniromaaniin - vaikka yleissävy tarinassa onkin melankolinen. Spoilerivaroitus: lopun dramaattinen juonenkäänne ei ollut mielestäni tarpeellinen ja vei turhaan kertomuksen henkilöiden kokemukset liian kauas siitä "tavanomaisesta" elämästä, jota muuten viettivät. Tai no - onhan itsellänikin vastaava kokemus. Ehkä niitä sitten sattuu.
Karri
Ihana kirja!
Lotta
Osuvaa ajankuvaa ja tarkkanäköistä suhdekuvausta. Erityisesti suosittelen kirjaa kaikille ysärillä ja vuosituhannen vaihteessa nuoruuttaan viettäneille kaupunkilaisille.
Laura
Helppo kuunneltava, ei erityisen mielenkiintoinen, suomalaisen melankolinen
Katariina