Varjokuvat- Camilla Grebe

Arvostelu 4.1
12h 15min
279 Sivut
Pimeän puoli
bookCoverFor

Yhteenveto

Ruotsin paras rikosromaani 2019. Pohjoismaiden paras rikosromaani 2020.

Helmikuisena yönä vuonna 1944 nainen ristiinnaulitaan lattiaan Tukholmassa. 1970-luvulla poliisi saa ilmoituksen kuolleesta naisesta tukholmalaisessa lähiössä. Murhan yksityiskohdat ovat samat kuin kolmekymmentä vuotta aiemmin, mutta tapaukset jäävät ratkaisematta. Kymmenen vuotta myöhemmin löytyy jälleen uusi uhri.

Tutkinnalla on kohtalokkaita seurauksia tapauksen parissa työskenteleville poliiseille: konstaapeli Britt-Marielle 1970-luvulla, profiloija Hannelle 1980-luvulla ja ratkaisematta jääneitä murhia vuonna 2019 tutkivalle rikosylikonstaapeli Malinille.

Vaikuttava ja vahvaääninen Varjokuvat kuvaa viiltävällä tarkkuudella poliisityön lähihistoriaa ja naispoliisien asemaa aina toisesta maailmansodasta nykypäivään.

"Camilla Grebe nousee taidokkaasta jännityskirjailijasta yhdeksi genren suurimmista tähdistä." - DAST Magazine

"Paljon enemmän kuin hyvä rikosromaani; se on matka ajassa ja naisten historiassa, ja vilaukset eri sukupolvien naispoliisien elämästä ovat sekä valaisevia että piinaavia." - Göteborgs-Posten

"Camilla Grebe on kirjoittanut parhaan rikosromaaninsa tähän mennessä ja ehdottomasti laajentaa genren rajoja niin kielellisesti kuin sisällöllisesti." - Skånska Dagbladet

"Hyytävän koukuttava." - Ilta-Sanomat

Kirjailija(t):

Kääntäjä(t):

Sari Kumpulainen

Muoto:

E-kirja, Äänikirja

Osa:

4

Äänikirjan kesto:

12h 15min

Sivut:

279

Kielet:

suomi

Julkaistu:

10.8.2020

Äänikirjan kustantaja:

Gummerus

ISBN Äänikirja:

9789512419685

E-kirjan kustantaja:

Gummerus

ISBN e-kirja:

9789512419692

Mitä muut ajattelevat

Arvostelut teokselle Varjokuvat – E-kirja, Äänikirja

😊

Ulla

Kiinnostava kirja, hyvä lukija.

Tuula

😊

Merja

👍

Kirsti

Mukavasti erilainen kuin kirjailijan aikaisemmat kirjat. Loppuratkaisu on kyllä yllättävä! 😄

Hannele

Oikein hyvä! 👍👏

Katja

Spännande fram till slutet

Erica

Upea tarina

Harva dekkaristi osaa luoda näin inhimillisen, monisyisen ja samalla niin jännittävän stoorin.

Kristiina

Hyvä. Loistava lukija.

Tiina

Ei yhtä hyvä kuin 2 edellistä

Marianna

Hyvä, normaalikaavasta poikkeavalla tavalla rakennettu tarina. Välillä meinasi mennä hahmot ja heille tapahtuneet asiat sekaisin. Hyvä lukija, mutta miinus siitä, kun hän lausuu ”enään”.

Niina

Aina yhtä jännä ja ovelasti kirjoitettu

Nina

Erityisesti lukijalle kiitos.

Tauno

Mahtava kirja, jännitys säilyi loppuun asti 🤩 en ois arvannut murhaajaa!

Marjo

Ihan paras

Titta